"Kto czyta książki, żyje podwójnie" – Umberto Eco

Antykwariat

Dodano w kategorii: Czytelnictwo, dnia on 20 sierpnia 2009

Antykwariat to miejsce, gdzie lubią przebywać przeważnie kolekcjonerzy książek czy innych przedmiotów, które są już niedostępne w sklepie. W Polsce antykwariatów jest bardzo wiele. Dokładniej zajmują się one przede wszystkim zakupem nieużywanych już rzeczy, następnie ich wyceną, a w późniejszym czasie – ich sprzedażą. Antykwariuszem można nazwać także Bukinistę, a więc osobę, która zajmuje się handlem gazet bądź książek w przejściach na dworcach PKP. Oferują oczywiście gazety sprzed paru lat, jednak ich działalność zawsze będzie ciszyła się dużą popularnością – bowiem któż z nas nie zechciałby zakupić gazety na dworcu, aby umilić sobie wielogodzinną podróż w pociągu? Działalność antykwariatu daje społeczeństwu możliwość doinformowania się czy przeczytania książek, których nie ma już na rynku. Czasami organizowane są aukcje, na których licytowane są wartościowe przedmioty. Aukcjonerzy przebijają ceny, licytując rzecz, której poszukiwali od lat, przez co książka czy inny przedmiot posiada wartość o wiele większą. W naszym kraju czytelnictwo nie cieszy się już taką popularnością, jak cieszyło się kiedyś. Niestety w dobie techniki, komputerów a także Internetu, idą w niepamięć. Warto wspomnieć o przeprowadzonych badaniach w 2006 roku, gdzie wyniki niestety nie były zadowalające, ponieważ po książkę sięgnęło tylko 50% Polaków. A 33% z tego wydało pieniądze na ich zakup. Niestety jesteśmy bardzo leniwi i wygodni, a zatem mając do wyboru przeczytanie książki w czasie na przykład 3 godzin, wybierzemy przeczytanie jej recenzji, albo co jeszcze ciekawe – inny sposób na spożytkowanie tych 3 godzin, które „stracilibyśmy” na czytanie książki. Niestety takie zjawisko jest coraz częściej obserwowane wśród młodych ludzi, którzy zamiast czytać lektury, wybierają streszczenia. Czytelnictwo to proces społeczny, polegający na tym, aby zaspokajać swoje potrzeby między innymi estetyczne a także intelektualne. A zatem jest to proces niezbędny do życia, zaspokajający naukowe, informacyjne oraz rozrywkowe potrzeby każdego z nas.

Tagi: , , , , ,

Tomasz Lis autorem…

Dodano w kategorii: Literatura faktu, Literatura Polska, dnia on 21 lutego 2009

Znany dziennikarz Tomasz Lis szuka w książce tej odpowiedzi na tytułowe pytanie „Co z tą polską?”. Napisana jest ona z widocznym zaangażowaniem emocjonalnym autora. Tomasz Lis analizując obecną sytuację Polski jednocześnie ją diagnozuje. Stara się również wyjaśnić jakie znaczenie na współczesność ma historia naszego kraju. Rozpatruje jednocześnie wiele innych spraw nurtujących dzisiejsze społeczeństwo. Całość czyta się dobrze i lekko za sprawą zrozumiałego języka.

Jaka jest Polska od 1989? Jak wyglądała przez te lata scena polityczna? Na te pytania, a także na wiele innych znajdziesz odpowiedź czytając książkę Tomasza Lisa „Polska, głupcze!”. Dziennikarz jest obiektywny, dzięki czemu mamy doczynienia z idealnym przykładem literatury faktu. Autor bystro, dowcipnie ukazuję skomplikowaną sytuację polskiej rzeczywistości, która związana jest z określonymi ludźmi i ich nastawieniem. Przeczytaj tę książkę i dowiedz się co wspólnego mają ze sobą kabaret Mumio i scena polityczna Polski…

Tagi: , , , , ,