"Kto czyta książki, żyje podwójnie" – Umberto Eco

Książka z książki?

Dodano w kategorii: Czytelnictwo, dnia on 18 września 2009

Czytanie książki z książki, a może książki z komputera?

Tytuł niniejszego krótkiego niezwykle tekstu dotyczy właściwie tego, że nie zawsze właściwie mamy okazję czytać książki z książki, ale staje się to czytaniem książek z komputera, ale więc jest już używanie tak zwanych e-booków, które być może już w jakiś sposób mieliśmy okazję poznać w naszym dotychczasowym życiu. Tak mniej więcej wygląda cała ta sprawa, o której tutaj sobie staramy powiedzieć co nieco. Niektórzy twierdzą, że ciężko jest się skupić przy komputerze i jest w tym wszystkim również dość sporo prawdy. Właściwie to nie możemy być zdziwieni, że niektórzy mają takie właśnie zdanie na ten temat, ponieważ przecież mają do tego wszystkiego całkowite prawo. Co zatem uczynić w tej oto sytuacji? Chyba za bardzo nie mamy wyjścia: powinniśmy najzwyczajniej w świecie w jakiś sposób włączyć się do tak właśnie rozpoczętej i prowadzonej dyskusji i może nawet zająć w niej jakieś konkretne stanowisko? To już właściwie wyłącznie nasza sprawa i nasz biznes. I właściwie niechaj już to tak właśnie pozostanie.

Czy książki są wszędzie? Czy uważamy, że książki znajdują się wszędzie?

Jeśli pytanie, które właśnie wybrzmiało wyda się nam nieco jednakże dziwne, to właściwie chyba nic w tym dziwnego aż takiego bardzo nie będzie, gdyż… istotnie może się ono wydawać dość mocno zadziwiające. To, co się może wydawać nam zupełnie dziwne, dziwaczne i nierozsądne jest zarazem w jakimś tam niewielkim może, ale zawsze, stopniu prawdą. W końcu widzieliśmy zapewne, że książki są obecne w domu każdego oraz każdej z nas. Są one w sklepach, bibliotekach, księgarniach, antykwariatach, wypożyczalniach, czytelniach, stoiskach przed różnymi miejscami, instytucjami i budynkami. Jak zatem generalnie rzecz biorąc widać, są one naprawdę obecne w bardzo wielu miejscach na naszym świecie. Można je wszystkie odrzucić i nie chcieć czytać – w końcu jesteśmy wolnymi ludźmi i mamy do dyspozycji naszą wolność na różne i naprawdę przeróżne sposoby. Możemy ją również wykorzystać w taki właśnie sposób. Ale czy nie warto jednak czegoś dobrego sobie poczytać w domowym zaciszu i przed kominkiem, jeśli go posiadamy?

Tagi: , , , ,

Dobra księgarnia

Dodano w kategorii: Czytelnictwo, dnia on 5 września 2009

Dobra księgarnia. W jaki sposób znaleźć dobrą księgarnię?

Księgarni jest bardzo wiele w różnych miejscach – w jaki jednakże sposób możemy odnaleźć jakąś wyjątkowo dobrą księgarnię? Czy w ogóle mamy na to szansę? Właściwie można by w tym momencie odpowiedzieć w taki oto sposób: oczywiście, że mamy na to szansę i to bardzo dużą. Wystarczy jedynie nieco bardziej się w tym oto momencie postarać. W jaki sposób – ktoś mógłby nas tak oto zapytać. Otóż nie jest to właściwie w żaden sposób trudne, ponieważ ta rzecz dotyczy wyłącznie zwiększonego chociażby trochę czytania różnych rzeczy, no a przecież czytać umie raczej każdy z nas, czyż tak właśnie nie jest? Czytanie naprawdę nie jest trudne, a my w końcu umiemy czytać. Potwierdzeniem najlepszym tychże właśnie słów jest, jak zresztą doskonale widać, właśnie to, że czytamy niniejsze słowa, która traktują bardzo ogólnie o owym czytaniu. To bardzo ogólne sformułowania, ale mają one za zadanie chociażby trochę przybliżać nas do celu tegoż tekstu, a więc do zachęcenia do czytania książek. I właściwie w tym momencie można powiedzieć: basta!

Czytelnia czy wypożyczalnia? Co lepiej jest wybrać: czytelnię, czy wypożyczalnię?

Jeśli chodzi o próbę jakiegokolwiek dokonania wyboru w dziedzinie tego, co lepiej jest wybrać – czy może czytelnię, czy też może jednak wypożyczalnię, to właściwie powiedzieć byśmy mogli, że to zależy najbardziej właściwie od tego, czy dany podręcznik, którego aktualnie poszukujemy jest dostępny raczej w czytelni, czy też jednak raczej w wypożyczalni? Gdyby bowiem miał być w obu tych miejscach, to zdecydowanie przyznać możemy, że wypożyczalnia jest o tyle lepsza, że możemy zabrać daną książkę do domu i tam przeczytać ją sobie w dowolnych warunkach w prawdziwej ciszy i spokoju. Często jest jednak tak, że jeśli danej książki jest naprawdę niewiele egzemplarzy, to jest ona w pierwszej kolejności przekazywana czytelni i tam można z niej korzystać na miejscu wyłącznie. W tym oto momencie możemy dodać tutaj jeszcze i takie spostrzeżenie: z czytelni również istnieje możliwość wypożyczania książek, ale tylko na czas, gdy jest ona zamknięta – a więc wieczorem i rano trzeba oddać, lub też w sobotę po południu przed zamknięciem i odnieść w poniedziałek rano.

Tagi: , , , ,

Antykwariat

Dodano w kategorii: Czytelnictwo, dnia on 20 sierpnia 2009

Antykwariat to miejsce, gdzie lubią przebywać przeważnie kolekcjonerzy książek czy innych przedmiotów, które są już niedostępne w sklepie. W Polsce antykwariatów jest bardzo wiele. Dokładniej zajmują się one przede wszystkim zakupem nieużywanych już rzeczy, następnie ich wyceną, a w późniejszym czasie – ich sprzedażą. Antykwariuszem można nazwać także Bukinistę, a więc osobę, która zajmuje się handlem gazet bądź książek w przejściach na dworcach PKP. Oferują oczywiście gazety sprzed paru lat, jednak ich działalność zawsze będzie ciszyła się dużą popularnością – bowiem któż z nas nie zechciałby zakupić gazety na dworcu, aby umilić sobie wielogodzinną podróż w pociągu? Działalność antykwariatu daje społeczeństwu możliwość doinformowania się czy przeczytania książek, których nie ma już na rynku. Czasami organizowane są aukcje, na których licytowane są wartościowe przedmioty. Aukcjonerzy przebijają ceny, licytując rzecz, której poszukiwali od lat, przez co książka czy inny przedmiot posiada wartość o wiele większą. W naszym kraju czytelnictwo nie cieszy się już taką popularnością, jak cieszyło się kiedyś. Niestety w dobie techniki, komputerów a także Internetu, idą w niepamięć. Warto wspomnieć o przeprowadzonych badaniach w 2006 roku, gdzie wyniki niestety nie były zadowalające, ponieważ po książkę sięgnęło tylko 50% Polaków. A 33% z tego wydało pieniądze na ich zakup. Niestety jesteśmy bardzo leniwi i wygodni, a zatem mając do wyboru przeczytanie książki w czasie na przykład 3 godzin, wybierzemy przeczytanie jej recenzji, albo co jeszcze ciekawe – inny sposób na spożytkowanie tych 3 godzin, które „stracilibyśmy” na czytanie książki. Niestety takie zjawisko jest coraz częściej obserwowane wśród młodych ludzi, którzy zamiast czytać lektury, wybierają streszczenia. Czytelnictwo to proces społeczny, polegający na tym, aby zaspokajać swoje potrzeby między innymi estetyczne a także intelektualne. A zatem jest to proces niezbędny do życia, zaspokajający naukowe, informacyjne oraz rozrywkowe potrzeby każdego z nas.

Tagi: , , , , ,