"Kto czyta książki, żyje podwójnie" – Umberto Eco

Koniec „Jeżycjady”

Dodano w kategorii: Literatura młodzieżowa, Literatura Polska, Małgorzta Musierowicz, dnia on 10 sierpnia 2009

Małgorzata Musierowicz- „Imieniny”

Czas starszej córki Gabrieli- mimo bogactwa zdarzeń książka harmonizuje z charakterem głównej bohaterki Róży.

„Jak by pani zareagowała na wiadomość, że pani sąsiad to homo sapiens?” – tymi słowami rozpoczyna się dwunasty tom serii. Pytanie to padło z ust Laury Pyziak, córki Gabrieli, która wraz ze starszą siostrą Różą organizuje sondę uliczną. A to właśnie Róża wysuwa się na plan główny powieści i to jej perypetiom głównie jest książka poświęcona. Róża, zwana przez rodzinę Pyzą, jest przykładną córką, osobą odpowiedzialną, sumienną i rzetelną. Mimo charakteru który każe jej raczej pozostawać w cieniu niż wychodzić na pierwszym plan, Róża przykuwa uwagę czterech chłopców, którzy będą rywalizować o jej względy. Tą swoistą wojnę wygra Fryderyk- kolega z klasy Róży, prymus. Znów uprzedzenia i mylne pierwsze wrażenia przegrają, ustepując miejsca ciekawości poznania drugiego człowieka. W książce faktycznie miejsce mają imieniny różnych osób, które wypadają obok siebie, w małych odstępach czasowych, co umożliwia wielowątkowość tej powieści. Poznajemy różnych solenizantów, możemy obserwować i podziwiać różnice i barwność charakterów opisanych osób, czytając- oglądać przeróżne ludzkie portrety.

Małgorzata Musierowicz- „Tygrys i Róża”

Wiele buntowniczych decyzji, powrotów do bolesnej przeszłości i poszukiwania zrozumienia przez Laurę, młodszą córkę Gabrysi Borejko.

Trzynasty tom „Jeżycjady” to czas młodszej córki Gabrysi Borejko- Laury. Jest ona zupełnym przeciwieństwem siostry Róży; buntownicza i nieposłuszna, przysparza rodzinie, a zwłaszcza swojej mamie sporo zmartwień. Nie chcąc pogodzić się z brakiem ojca (zostawił Gabrysię,założył nową rodzinę) postanawia go odnaleźć. Drażni ją umowne milczenie i aura tajemniczości wokół osoby jej taty, o które dba głównie Gabriela, bojąc się bolesnych wspomnień i raniących pytań. Pewnego więc dnia Laura, zamiast iść do szkoły wsiada w pociąg do Torunia, wie bowiem że w tym mieście mieszka siostra jej ojca, Alma Pyziak. Przyjęcie bratanicy przez Almę dalekie jest od uprzejmości i Laura, nie dość że chora, musi wracać do domu upokorzona i „z pustymi rękami”- Alma nie zgadza się podać adresu brata, o który ubiegał jej gość. Spodziewając się natrafić na wyrozumiałośc i serdeczność ze strony rodziny ojca, Laura napotyka wrogość i obcość. Doświadczenie to nauczy ją innego spojrzenia na własną rodzinę, na swoich bliskich ,dotąd ranionych i odtrącanych, i każe wypowiedzieć pierwsze szczere ,,przepraszam”.

Małgorzata Musierowicz- „Kalamburka”

Wehikuł czasu- historia Mili Borejko i jej męża Ignacego, która zamiast otwierać „Jeżycjadę” umieszczona została na jej pierwotnie planowanym końcu.

Książka ta jest chyba najbardziej odmienną od pozostałych tomów serii. Musimy cofnąć się w czasie, bowiem po trzynastym tomie „Tygrys i Róża”, opowiadającym o wnuczce Mili Borejko, mamy czytać o seniorce. Dzięki „Kalamburce” zapoznajemy się z ogólnym zarysem historii życia Mili- czytamy o jej narodzinach, dzieciństwie, dorastaniu, młodości, przelotnych miłościach i przyjaźniach, dowiadujemy się kim była jej opiekunka (Mila, urodzona przed wojną, wychowywana była przez Gizelę Kalembę), w końcu- poznajemy historię miłości Ignacego i przyszłej pani Borejko. Książka ta to też barwny opis ponurej i trudnej reczywistości głównie powojennej Polski, opisane w niej zostały chociażby wydarzenia Poznańskiego Czerwca 56.Ciekawa jest też konstrukcja powieści- akcja książki zaczyna się w roku 2000, czytając dalej stopniowo cofamy się w czasie aż do roku 1935, czasu narodzin Mili. Ta specyficzna powieść miała pierwotnie zakończyć cykl, jednak autorka uległa w końcu namowom czytelników i zdecydowała się kontynuuować „Jeżycjadę”.

Tagi: , , , , , ,

„Jeżycjady” ciąg dalszy

Dodano w kategorii: Literatura młodzieżowa, Literatura Polska, Małgorzta Musierowicz, dnia on 1 lipca 2009

Małgorzata Musierowicz- „Nutria i Nerwus”

Historia najwrażliwszej z sióstr Borejko,  przesycona magiczną atmosferą i obfitująca w niesamowitość zdarzeń.

Książka ta przedstawia jeden z etapów życia Natalii Borejko. Ta chyba najwrażliwsza z sióstr, choć ma tendencje do pozostawania w cieniu, izolacji i uciekania przed światem nie może narzekać na bezbarwny życiorys. Jej dziwna historia opisana w książce zaczyna się od pokazowego zerwania oświadczyn z byłym chłopakiem- Tuniem. Chcąc uciec od wyrzutów sumienia i natrętnych pytań rodziny, Natalia pakuje plecak, bierze gitarę i postanawia wyruszyć nad morze. W podróży tej towarzyszą jej Laura i Tygrysek, jej siostrzenice; to dzięki Laurze właśnie o „ucieczce” Natalii dowie się niejaki Filip Bratek, brat Tunia, który zechce zemścić się za niego a przy okazji nakłonić Natalię do kontynuacji związku. To Filip właśnie będzie sprawcą najbardziej niesamowitych zdarzeń- od przykucia się w pociągu do Natalii kajdankami, przez śledzenie jej, rozmowy, perswazje, stopniowe poznawanie… na zakochaniu się w byłej narzeczonej swojego brata skończywszy. To piękna historia o poznawaniu drugiego człowieka, bezsensowności uprzedzeń, sile uczuć i magii przypadków.

Małgorzata Musierowicz- „Córka Robrojka”

Rodzina Borejków chwilowo zmienia plan- na pierwszy wysuwa się Bella, tytułowa córka Robrojka.

Tym razem bohaterką powieści jest osoba początkowo niewiele mająca wspólnego z rodziną Borejków- Bella Rojek, córka Robrojka, którego czytelnicy „Jeżycjady” znają z tomów wczesniejszych. Bellę poznajemy w momencie kiedy wraca z wakacji do nowego domu- niewielkiej, jak ją w duchu nazywa, ,,koślawej budki” w której musi z przyczyn losowych z tatą zamieszkać. Nowy dom jest własnością mieszkającego w sąsiedztwie pana Majchrzaka, rzekomego „przyjaciela” Robrojka, ojca nastoletniego Czarka. To od Cezarego właśnie Bella usłyszy bardzo szybko słowa miłości. To jemu też Bella pomoże- przełamać kompleksy, pokonać lęk, wyjść do świata- i w końcu- w nim się zakocha. Los nie oszczędzi jednak ani jej ani jej ojca. Kolejny przyjaciel (Majchrzak) okaże się pseudo przyjacielem, a ojciec i córka ponownie zostaną bez dachu nad głową. W trudnej sytuacji pomogą im Borejkowie. Mimo wielu życiowych prób i zawodów doznawanych ze strony ludzi pozornie bliskich, Robrojek trzymać się będzie zasady którą warto zapamiętać.Powie: „Gdybym miał podejrzewać przyjaciół na zapas, wolałbym nie żyć”. I odnajdzie tych prawdziwych.

Tagi: , , , ,

„Pulpecja” i „Dziecko Piątku”

Dodano w kategorii: Literatura młodzieżowa, Literatura Polska, Małgorzta Musierowicz, dnia on 20 czerwca 2009

Małgorzata Musierowicz- „Pulpecja”

Szkolno- maturalne, sercowe i życiowe perypetie kolejnej, najmłodszej z czterech sióstr Borejko- Patrycji.

Akcja książki rozpoczyna się dzień po wydarzeniach opisanych w poprzedzającej ją

„Noelce”- w Boże Narodzenie 1991r. Główną bohaterką części jest najmłodsza z czterech sióstr Borejko- Patrycja, przezywana przez rodzinę, z racji swojej figury, Pulpecją. Mimo zbliżającej się wielkimi krokami matury, Patrycja niewiele uwagi poświęca nauce, a jeśli jest coś takiego jak ,,trudny okres” w życiu każdego młodego człowieka, to jest on jej aktualnym problemem. Znajdując się na takim etapie swojego życia, kiedy trzeba powoli uczyć się podejmowania ważnych decyzji, sprecyzowania planów i oczekiwań oraz samookreślenia, Patrycja od wszystkich męczących i przerastających ją pytań po prostu ucieka, nie umiejąc znaleźć na nie żadnej odpowiedzi. Jakby tego było mało, zakochuje się ona w czetry lata starszym od siebie koledze z dzieciństwa- Baltonie. Nawarstwienie się wewnętrznych napięć, niepokojów i problemów sercowych kończy się ostatecznie tym, co można było łatwo przewidzieć, czyli oblaniem matury. Finał nie- szkolny, a osobisty jest jednak szczęśliwy, bo i Patrycja i Baltona odnajdą w końcu siebie. A matura… zostanie zdana za rok.

Małgorzata Musierowicz- ,,Dziecko piątku”

Czyli ósma część „Jeżycjady”, którą można nazwać historią dalszych losów znanej czytelnikom Aurelii- Genowefy.

Tytułowym dzieckiem piątku jest Aurelia Jedwabińska, znana już czytelnikom serii z wcześniejszego tomu „Opium w rosole”. Teraz stykamy się z już szesnastoletnią Aurelią, w bardzo trudnym i przykrym dla niej momencie życia- rok po śmierci jej mamy. Aurelia mieszka wraz z ojcem i jego nową rodziną ale nie czuje się dobrze w nowym domu- jeszcze bardziej zpaomniana i niekochana, mimo świetnych ocen, nie ma nawet komu pochwalić się swoim licealnym świadectwem. W dzień zakończenia roku szkolnego poznaje Konrada (brat Beaty z ,,Brulionu Bebe.B”) i stopniowo zaprzyjaźnia się z nim. Decydując się na wakacyjny wyjazd na wieś do babci, nieświadomie decyduje się na zmianę swojego życia- jedzie bowiem do domu, gdzie w końcu podarowana zostanie jej uwaga, zainteresowanie i miłość. Dzięki uczuciu, które otrzyma, Aurelia będzię mogła zacząć dzielić się swoją miłością z innymi i zrobi pierwszy krok ku polepszeniu się relacji z jej ojcem. Słowo ,,kocham” które mu powie zaowocuje, a dzielący ich mur zostanie przynajmniej częściowo zniszczony.

Tagi: , , , , , , ,

Szósty i Siódmy tom „Jeżycjady”

Dodano w kategorii: Literatura młodzieżowa, Literatura Polska, Małgorzta Musierowicz, dnia on 15 czerwca 2009

Małgorzata Musierowicz- ,,Brulion Bebe B.”

Czyli jak wygląda świat zamknięty od wewnątrz. oraz o czym marzy i co czuje człowiek w świecie takim przebywający.

Bohaterką szóstego tomu ,,Jeżycjady” jest Beata Bitner, nazywana w skrócie Bebe. Ta jedna z najbardziej introwertycznych bohaterek Musierowicz to córka utalentowanej artystki- aktorki, Józefiny Bitner. Pozostawiona samej sobie przez zapracowaną i nieodpowiedzialną mamę, Bebe mieszka wraz z bratem- Koziem w pięknie urządzonym, ale tak naprawdę pustym i zimnym mieszkaniu. Oboje uciekają od rzeczywistości na swój sposób- Kozio tworząc artystyczne maski i kukiełki, Beata czytając książki i odgradzając się ,,murem” od świata. Brak poczucia własnej wartości, swobody, pewności siebie i sensowności podejmowanych działań są głownymi problemami Bebe. W rozwiązaniu nich pomocny okaże się przypadkowo poznany chłopak o przezwisku Dambo- typowy outsider, ciekawy włóczęga, człowiek otwarty, optymistyczny i ciepły. To on wybuduje most między Bebe a światem, nauczy otwartości, zaufania i radości. To on też wypowie słowa, kóre mogą być częściowym podsumowaniem książki i głęboką refleksją: ,,Żyć, gardząc samym sobą, to też okropne. No i przecież nie można zawsze wszystkiego się bać”…

Małgorzata Musierowicz- ,,Noelka”

Nastrojowo i świątecznie, wiele różnych wigilijnych historii i nowych portretów, czyli propozycja nie tylko na Boże Narodzenie.

W zimowej, bożonarodzeniowej scenerii toczy się sódma część serii, czyli ,,Noelka”. Seria przypadków doprowadzi tytułową Elkę, nastoletnią dziewczynę o twardym charakterze i dużej sile woli, w progi domu Tomka Kowalika- bożonarodzeniowego Gwiazdora, zarabiającego w Wigilię na uroczystym wręczaniu dzieciom świątecznych podarunków. Kolejny przypadek sprawi, że Elka zostanie zatrudniona przez nowo poznanego ,,Mikołaja” jako jego pomoc. Ta niezwykła para-  Gwiazdor i Aniołek- chodząc ze swoją misją od domu do domu,pozwoli czytelnikom zajrzeć wraz z sobą do czyjegoś mieszkania, poznać smak cudzej, rodzinnej atmosfery świąt, oraz zastanowić się nad sensem tego wigilijnego dnia, nad sensem domu i rodziny. Poruszany w książce problem ludzi zapomnianych, głodnych i- metaforycznie lub naprawdę- bezdomnych, zmusza do refleksji nad potrzebą niesienia pomocy, wyciągania dłoni, dzielenia się ciepłem. I ta książka kończy się happy endem- dawne winy zostają przebaczone a urazy zapomnianie, aby między ludźmi mogły zapanować (nie tylko świąteczne) pokój i zgoda.

Tagi: , , , , ,

„Ida sierpniowa” i „Opium w rosole”

Dodano w kategorii: Literatura młodzieżowa, Literatura Polska, Małgorzta Musierowicz, dnia on 2 czerwca 2009

Małgorzata Musierowicz- „Ida sierpniowa”

Kolejna część traktująca o znanej nam już rodzinie, w której mamy szansę poznać bliżej jedną z czterech sióstr Borejko.

Czwarta pozycja „Jeżycjady” traktuje przede wszystkim o drugiej z sióstr Borejko- Idzie. Zirytowana i znudzona wakacyjnym rodzinnym pobytem ,,pod namiotem”, bez wiedzy rodziców, 15letnia Ida Borejko decyduje się po prostu powrócić do pustego, ciepłego domu. Perspektywa samotnych wakacji z książką w ręku zaczyna ją niepokoić dopiero wtedy, kiedy zdaje sobie sprawę, że jest już bez grosza, a potrzeba zjedzenia obiadu zmusza ją do znalezienia sobie jakiejś pracy. Jej wymaganiom odpowiada znaleziona w gazecie oferta „damy do towarzystwa” i w ten sposób Ida wkracza w odrębną hisotrię obcej jej dotychczas rodziny. Owocuje to tylko dobrem: Ida pomaga wyjść z choroby i załamania niejakiemu Krzysiowi, zajmuje się wraz z nim zaniedbanymi przez rodziców braćmi Lisieckimi (wspólne czytanie ,,Robin Hood’a”, oraz drastyczne lekcje moralności przy użyciu farby o kolorze zielonym) i, ostatecznie, pomagając innym odnajduje wiarę w siebie; ułatwiając drugiemu człowiekowi zobaczenie jego piękna, ujrzy w końcu i to własne.

Małgorzata Musierowicz- „Opium w rosole”

Czyli Jeżycjady część piąta, specyficzna, trochę melancholijna- ale chyba najciekawsza.

To piąta część serii. Główną bohaterką jest Kreska- Janina Krechowicz, mieszkająca bez rodziców (w ocenzurowanej książce nie można było podać powodów ich tajemniczego „zniknięcia”) ze swoim schorowanym dziadkiem, emerytowanym profesorem Dmuchawcem. Tę dzielną i zaradną dziewczynę życie nie szczędzi cierpień. Samotność, nieszczęsliwa miłość i kiepskie radzenie sobie w szkole stopniowo wpędzają w przygnębienie. Na szczęście i w tej smutnej scenerii, złym ciągu zdarzeń znajduje się miejsce na ludzkie ciepło i przyjaźń. Kresce, nie tylko w matematyce pomoże szkolny kolega Jacek; ona sama zaś podaruje ciepło niekochanej dziewczynce- Aurelii Jedwabińskiej, chodzącej od domu do domu pod pseudonimem Genowefa Pompke (tudzież Trompke, Zombke i Sztompke… itd…) i proszącej o „rosołek” a tak naprawdę- o odrobinę rodzinnego ciepła i miłości. To chyba najsmutniejsza z książek Musierowicz, a zarazem najbardziej krzepiąca; książka w której samotność przegrywa z miedzyludzką więzią, pozorne piękno z pięknem prawdziwym, a bezuczuciowość i zimno- z Miłością.

Tagi: , , , ,

„Kłamczucha” i „Kwiat Kalafiora”

Dodano w kategorii: Literatura młodzieżowa, Literatura Polska, Małgorzta Musierowicz, dnia on 29 maja 2009

Małgorzata Musierowicz- „Kłamczucha”

Propozycja dla tych, których część pierwsza zaciekawiła do dalszego poznawania przygód i perypetii bohaterów serii.

Akcja drugiego tomu „Jeżycjady” toczy się początkowo w Łebie, a potem tradycyjnie- w Poznaniu. Bohaterką jest chyba najbardziej szalona z postaci wykreowanych przez Musierowicz- Aniela, czyli tytułowa Kłamczucha. Akcja na dobre rozpoczyna się wraz z pojawieniem się wątku miłosnego- mieszkająca z ojcem w Łebie Aniela przypadkowo spotyka poznaniaka Pawła, który też natychmiast staje się ucieleśnieniem jej życiowych pragnień. Z właściwym sobie temperamentem i pod pretekstem nauki w znajdującym się w Poznaniu liceum, Kłamczucha opuszcza Łebę i przenosi się do rodziny mieszkającej w mieście jej ukochanego. To dopiero początek serii niewiarygodnych i zabawnych zdarzeń: pracy przeobrażonej Anieli jako pomocy domowej w mieszkaniu Pawełka (pod imieniem Franciszki Wyrobek), sieci kłamstw, odkrycia talentu aktorskiego i w końcu- finalnej, trudnej próby zrzucenia maski i odnalezienia siebie w życiu, które bardzo szybko stało się teatrem. W książce pojawia się też stały motyw ciepłego domu i pełnej rodziny, pozostającej w kontraście do trochę samotnej i bardzo pogubionej bohaterki.

Małgorzata Musierowicz- „Kwiat Kalafiora”

Początki historii rodziny Borejków -pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce „Jeżycjadę” czytać dalej.

To właśnie w tej książce, trzeciej z serii, na stałe pojawia się motyw rodziny Borejków przewijający się już konsekwentnie przez kolejne części ,,Jeżycjady” i będący jej swoistym spoiwem. Na plan pierwszy wysuwa się Gabriela Borejko, pochodząca z kochającej i wspierającej się rodziny licealistka. Rodzinny spokój zostaje zburzony przez poważną chorobę mamy Gabrysi- teraz to na niej właśnie, jako na najstarszej spoczywać będzie obowiązek prowadzenia domu i opieki nad młodszymi siostrami. Ciekawie obserwować jak zaradna i silna Gabriela musi pozbierać cały zapas swojej energii i, małego jeszcze, doświadczenia, i przebyć, konieczny i bardzo przyśpieszony, kurs dorosłości. Ciężkie czasy PRLu ujęte są z właściwą Musierowicz nutką ironii i humoru, a atmosfera otwartego domu, spotkań z przyjaciółmi (grupa ESD- Eksperymentalny Sygnał Dobra) i prowadzonych zażartych dyskusji na elementarne tematy wywołuje u czytelnika uśmiech i nutkę zazdrości- bo Ci umiejscowieni  w cięzkich przecież czasach bohaterowi są jakby bardziej od nas otwarci, budujący więzi, ludzcy…

Tagi: , , , , , ,

„Jeżycjada” – Małgorzata Musierowicz

Dodano w kategorii: Literatura młodzieżowa, Literatura Polska, Małgorzta Musierowicz, dnia on 21 maja 2009

Zanika sztuka czerpania przyjemności z czytania. Coraz mniej młodych ludzi sięga po książki, woląc wybrać sposób spędzania czasu, który nie zmusza nawet do najmniejszego inteletualnego wysiłku. Czy są książki które mogłyby ich zaciekawić? Seria „Jeżycjada” to propozycja głównie dla nastoletnich odbiorców- ale nie tylko.

Małgorzata Musierowicz- „Szósta klepka”

Czyli część pierwsza, która rozpoczyna całą serię i wprowadza czytelnika w atmosferę książek Małgorzaty Musierowicz.

Ten pierwszy tom, którego akcja toczy się w roku 1975 stopniowo wprowadza w klimat serii Musierowicz, ale brak mu jeszcze bezpośredniego powiązania z resztą książek. które łączyć będzie ze sobą historia rodziny Borejków. Głowną bohaterką „Szóstej klepki” jest Celestyna Żak, wydawałoby się, przeciętna, zwykła licealistka. Wychowana w ciepłej, kochającej się rodzinie, Cesia jest jednak przez nią nieświadomie wykorzystywana- sprzyja temu jej uległy charakter i silne poczucie odpowiedzialności za osoby, które kocha. Wiele zmieni się w charakterze i w życiu Cesi, kiedy pozna koleżankę z klasy- Dankę, której obieca pomoc w szkolno- ocenowych tarapatach. Musierowicz kreśli obraz dziewczyny zepchniętej w cień, trochę odsuniętej od innych i nieśmiałej, która w skrytości serca pragnie zrozumienia, przyjaźni i miłości; wydobywa z niej jej prawdziwe, ukryte piękno i pokazuje, że nawet pozornie najmniej interesujący człowiek tak naprawdę jest osobną, fascynującą historią, którą nie można się znudzić, a którą trzeba jedynie umieć odczytać.

Tagi: , , , , ,

Literatura piękna polska

Dodano w kategorii: Literatura piękna, Literatura Polska, Współczesność, dnia on 27 lutego 2009

KobietaW książce Marka Matuszewskiego „Z innej strony zwierciadła” odnaleźć możemy doskonale przedstawiony świat fantastyczny. Autor genialne i lekko skonstruował narrację, dzięki której możemy przemieścić się z rewolucyjnej Rosji do Nowego Jorku. Bardzo interesująco Marek Matuszewski prezentuje dzieje bohaterów, które zestawione są ze zjawiskami poza ziemskimi, nie do końca zrozumiałymi.

„A nie mówiłam!” Katarzyny Grocholi to ciepła książka, w której świat przedstawiony jest tak, że każdy ma ochotę natychmiast się znaleźć w nim. Ten sielski opis powoduje, że problemy, które dręczą Cię zostaną chwilowo odsunięte na drugi plan. Akcja zawiera wiele malowniczych i pełnych dobrego humoru momentów. Po przeczytaniu książka ta zachęca do przemyślenia złożoności dzisiejszego świata i odnalezienia w nim swojego miejsca.

Tagi: , , , , ,

Tomasz Lis autorem…

Dodano w kategorii: Literatura faktu, Literatura Polska, dnia on 21 lutego 2009

Znany dziennikarz Tomasz Lis szuka w książce tej odpowiedzi na tytułowe pytanie „Co z tą polską?”. Napisana jest ona z widocznym zaangażowaniem emocjonalnym autora. Tomasz Lis analizując obecną sytuację Polski jednocześnie ją diagnozuje. Stara się również wyjaśnić jakie znaczenie na współczesność ma historia naszego kraju. Rozpatruje jednocześnie wiele innych spraw nurtujących dzisiejsze społeczeństwo. Całość czyta się dobrze i lekko za sprawą zrozumiałego języka.

Jaka jest Polska od 1989? Jak wyglądała przez te lata scena polityczna? Na te pytania, a także na wiele innych znajdziesz odpowiedź czytając książkę Tomasza Lisa „Polska, głupcze!”. Dziennikarz jest obiektywny, dzięki czemu mamy doczynienia z idealnym przykładem literatury faktu. Autor bystro, dowcipnie ukazuję skomplikowaną sytuację polskiej rzeczywistości, która związana jest z określonymi ludźmi i ich nastawieniem. Przeczytaj tę książkę i dowiedz się co wspólnego mają ze sobą kabaret Mumio i scena polityczna Polski…

Tagi: , , , , ,